Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy doping to oszustwo???
#1
Czy doping to oszustwo???

Wg słownika PWN:

Cytat:
Cytat:oszustwo «świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wykorzystanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści»
Doping sterydami anaboliczno-androgennymi towarzyszy sportowcom od początku lat 50, a szczyt miał miejsce w końcu lat 60 XX wieku. Początkowo dostępny był tylko testosteron i jego pochodne (np. metanabol). Z czasem ilość środków dopingujących typu hormonalnego znacząco wzrosła. W latach 80 pojawiło się EPO, kolejne generacje co kilka lat – włącznie z CERA (ang. Continuous Erythropoietin Receptor Activator). EPO zrewolucjonizowało sport wytrzymałościowy (np. bieganie, biegi na nartach, kolarstwo, triatlon). Narkotyczne środki przeciwbólowe, alkohol i inne substancje były stosowane z różnym skutkiem już od starożytności.
Cytat:
Cytat:Doping w sporcie obecny jest już od starożytności. Już 3000 lat p.n.e. w Chinach stosowano roślinę ephedra. Inkowie żuli roślinę coca, stosowano peyotl i kaktusy (halucynogenne). Biegacze długodystansowi już w I w. p.n.e. stosowali napar ze skrzypu i żuli grzyby. Historia współczesnego dopingu zaczyna się dopiero w latach 30 XX wieku. Testosteron zsyntetyzowano w roku 1935 – dokonało tego dwóch naukowców Ruzicka i Butenandt. Obaj za swoje dokonania otrzymali Nagrodę Nobla. Wg doniesień naukowców użycie testosteronu przez amerykańskich i rosyjskich kulturystów oraz ciężarowców miało miejsce w połowie lat 40 – początku lat 50 XX wieku. Co ciekawe, na początku XX wieku sportowcy posuwali się nawet do stosowania trucizny i alkoholu np. Thomas Hicks stosował siarczan strychniny oraz jajka wymieszane z brandy w trakcie biegów długodystansowych. Niejeden zresztą przypłacił takie eksperymenty życiem np. brytyjski kolarz Tom Simpson zmarł w 1967 roku w trakcie Tour de France (w jego organizmie znaleziono amfetaminę oraz alkohol
Źródło: Czy sterydy to droga na skróty?Biorą wszyscy: piłkarze, kolarze, ciężarowcy, trójboiści, strongmani, rzucający młotem, kulą i oszczepem, pływacy, biegacze na krótkie i długie dystanse...W NRD (niejako: sowieckiej kolonii) obecny był program 14,25 – system dopingu sponsorowany przez państwo. Zapewniło to dziesiątki lat sukcesów w podnoszeniu ciężarów, pływaniu, pchnięciu kulą, rzucie młotem i innych dyscyplinach. Niedawno okazało się, że w (demokratycznym) RFN istniał identyczny program! Bez tego sportowcy nie mogli konkurować z zawodnikami zza żelaznej kurtyny! W słynnym biegu, finale na 100 m w Seulu (1988) – w którym zdyskwalifikowano Bena Johnsona (za branie winstrolu) – okazało się, że 6 z 8 biorących udział w wyścigu wpadło na stosowaniu dopingu (także, w późniejszych latach m.in. zwycięzca po dyskwalifikacji Johnsona, Carl Lewis).

Cytat:
Cytat:Afera BALCO (od nazwy laboratorium, w którym produkowano niewykrywalny dla kontrolerów doping). Gdy sprawa wyszła na jaw, pięć olimpijskich medali (z 2000 r. w Sydney) straciła Marion Jones, zdyskwalifikowano również kilku innych znanych lekkoatletów (m.in. Dwaina Chambersa, Tima Montgomery'ego i kulomiota C.J. Huntera).
Właściciel BALCO Victor Conte wyznał przy okazji, że Lewis też miał na koncie dopingową wpadki (jedną w 1988 r., tuż przed igrzyskami w... Seulu). Dochodziło do nich jednak w zawodach na terenie USA i za każdym razem afera była zamiatana pod dywan. - Czy sądzicie, że któryś z finalistów w Seulu i Barcelonie był czysty? Carl Lewis i pozostali mieli po prostu więcej szczęścia i sprytniejszych doradców - to z kolei powtarzał Ben Johnson...

Źródło: ”Armstrong nie był pierwszy i nie będzie ostatni: Historia dopingu w sporcie”, Polska TIMES
Cytat:
Cytat:[...] w 2002 roku złote medale zimowych igrzysk w Salt Lake City stracił hiszpański narciarz Johann Mühlegg [...] Dwa lata później w Atenach zdyskwalifikowano (za nieudolną próbę uniknięcia kontroli antydopingowej) greckiego mistrza olimpijskiego w Sydney (na 200 m) Kostasa Kenterisa i jego rodaczkę Ekaterini Thanou (wicemistrzyni z 2000 r. na 100 m). Niedługo potem okazało się, że oboje również byli klientami BALCO.

Źródło: ”Armstrong nie był pierwszy i nie będzie ostatni: Historia dopingu w sporcie”, Polska TIMESW Tour de France – po latach okazało się, że tylko nieliczni kolarze nie wpadli na stosowaniu dopingu (EPO, hormonu wzrostu, testosteronu, transfuzji krwi, insuliny, kortyzonu). Były to pojedyncze punkty, na czarnej od „wpadek” liście.

Cytat:
Cytat:Belgijski lekarz Dag Van Elslande był tą osobą, która przez wiele lat opiekowała się Lance'em Armstrongiem pod kątem dopingu [...]"Podopiecznymi" Van Elslande, oprócz Armstronga, mieli być inni kolarze amerykańscy: Floyd Landis, Levi Leipheimer i David Zabriskie.

Źródło: ”Nad dopingiem Armstronga czuwał doktor Dag Van Elslande. Opiekował się też innymi kolarzami
”, Polska TIMES


Co ciekawe, wielu kolarzom udowodniono stosowanie EPO dopiero 8-10 lat później – gdy dostępne stały się bardziej zaawansowane metody wykrywania farmakologii. Od 1990 do 2000 roku – wykrywanie EPO było skrajnie trudne, mówi się, że niemożliwe (odnotowano wtedy najlepsze czasy w historii kolarstwa na wielu słynnych trasach, etapach, podjazdach). W następnych kilku latach gdy wprowadzono skuteczny system wykrywania dopingu wydolnościowego – osiągi kolarzy (np. średnia szybkość, moc – drastycznie spadły). Bez EPO kolarze nie mieli szans z zawodnikami na "wspomaganiu".

Cytat:
Cytat:Napisał książka „Wyścig Tajemnic”, autor: Tyler Hamilton
"W 2011 roku najszybszy czas na ALPE DE HUEZ wynosił 41 minut i 20 sek. Dziesięć lat wcześniej z takim wynikiem można było zająć co najwyżej czterdzieste miejsce"

Cytat:
Cytat:„Na przykład u Hamiltona (elitarnego kolarza, zamieszanego w gigantyczną aferę dopingową razem z Lancem Armstrongiem) naturalny hematokryt wynosił 42%. Biorąc EPO i osiągając granicę 50% Hamilton zwiększył swój hematokryt o 8 punktów, czyli 19 procent. Innymi słowy, Hamilton mógł dostarczyć mięśniom 19% więcej tlenu i czerwonych krwinek, osiągnąć potężną zwyżkę mocy i wciąż przejść bezkarnie badania antydopingowe”

Więcej: HEMATOKRYT, testosteron i EPO - a wyniki sportoweAby nie zajmować 40-50 miejsca w peletonie – stosowanie dopingu było tak samo normalne jak spożywanie wysoko-energetycznych posiłków. Przy tak ogromnym nasyceniu dopingiem sportu wyczynowego można co najwyżej powiedzieć, że jest to wyrównywanie szans. Jak wspomina Tyler Hamilton – jazda bez dopingu uznawana była za wyścig o „chlebie i wodzie” – taki zawodnik mógł liczyć na jedno z pierwszych miejsc ... na samym końcu peletonu.

Cytat:
Cytat:DOKTOR FUENTES: cały świat usłyszał po raz pierwszy [...] za sprawą tzw. Operacji Puerto, tylko w jego dwóch mieszkaniach policja znalazła aparaturę do nasycania krwi tlenem i ponad 200 woreczków z krwią. Do tego ponad 100 różnych leków, a wśród nich EPO i sterydy. Znaleziono też notatki z zaszyfrowanymi nazwiskami 58 klientów, faktury i kalendarze z zaznaczonymi rezerwacjami hoteli w trakcie najważniejszych wyścigów - Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a Espana.

Źródło: ”Doktor Fuentes i wielka afera dopingowa. Jego klientami byli piłkarze, tenisiści, bokserzy..”
Skąd popularność metanabolu (dianabolu, methandrostenolon’u, metandienone’u)? Wbrew obiegowym opiniom, methandienone wymyślili szwajcarscy naukowcy (CIBA), a nie amerykański naukowiec – John Ziegler. Amerykańscy zawodnicy zaczęli stosować metanabol od 1958 roku – i jest to właśnie zasługa Zieglera. Ale nie był on wynalazcą tego najpopularniejszego sterydu anaboliczno-androgennego. Dlaczego olimpijczycy stosowali metanabol i iniekcyjne formy testosteronu? Gdyż nie mieliby najmniejszych szans z zawodnikami z ZSRR.

Jeżeli doping to oszustwo - to oszukują wszyscy ("Ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy").

Podsumowanie:

Tyler Hamilton – został mistrzem olimpijskim w 2004 roku. Został zdyskwalifikowany dopiero w 2012 roku (Hamilton był zamieszany w ogromną aferę dopingową, razem z Armstrongiem). Medal dostał Michael Rogers. Niedługo się nim nacieszył, gdyż... został zdyswalikowany za ... doping!
Cytat:
Cytat:Trzykrotny kolarski mistrz świata Australijczyk Michael Rogers został czasowo zawieszony po pozytywnym wyniki testu antydopingowego podczas wyścigu Japan Cup. Według Międzynarodowej Unii Kolarskiej w moczu zawodnika stwierdzono obecność zabronionego środka - clenbuterolu.Próbka została pobrana 20 października podczas Japan Cup. Badanie wykonano w laboratorium w Tokio. Michael Rogers (Saxo-Tinkoff) zaczynał karierę na torze, ale największe sukcesy odnosił w wyścigach szosowych.
Michael Rogers trzykrotnie był mistrzem świata w jeździe na czas - w 2003, 2004 i 2006 roku. Pierwszy złoty medal otrzymał po dyskwalifikacji za doping Brytyjczyka Davida Millara. Był także brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Atenach, w 2004 roku. W wyścigu zajął czwarte miejsce, ale medal przyznano mu w 2012 roku, po dyskwalifikacji Amerykanina Tylera Hamilona za doping.

Źródło: RMF, FM: ”Trzykrotny kolarski mistrz podejrzany o doping

Komu należy się medal, jeśli dwóch kolejnych „zwycięzców” było na dopingu? Komu dać medal? Czterdziestej osobie z listy czy może sześćdziesiątej?


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
Topic Options
Skocz do:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pramiracetram ..doping mózgu SCREAM 0 589 02.10.2019, 11:08
Ostatni post: SCREAM
  Doping eliminuje działanie ochronne organizmu i powoduje zmiany w układzie nerwowym SCREAM 0 1 416 28.11.2018, 16:43
Ostatni post: SCREAM
  MIT - Doping zwiększa agresję, sprawi że wpadniesz szał bojowy i wymordujesz połowę d csm 2 5 066 03.09.2018, 19:54
Ostatni post: martyna96
  Doping w starożytnej Grecji SCREAM 0 2 510 21.01.2018, 12:37
Ostatni post: SCREAM
  Niewykrywalny doping w sporcie? SCREAM 0 2 212 29.12.2017, 12:24
Ostatni post: SCREAM
  Doping Genetyczny SCREAM 0 3 479 27.12.2017, 13:43
Ostatni post: SCREAM
  Doping w byłym NRD SCREAM 0 4 894 06.10.2016, 09:40
Ostatni post: SCREAM
  Morderczy doping SCREAM 2 5 761 18.07.2016, 12:30
Ostatni post: SCREAM
  Doping w piłce nożnej SCREAM 0 5 892 30.06.2016, 20:04
Ostatni post: SCREAM
  Proszek do pieczenia jako doping ? SCREAM 0 7 403 20.03.2016, 12:48
Ostatni post: SCREAMUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości