Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pramiracetram ..doping mózgu
#1
Cała rodzina racetamów dużo wnosi do świata neuronauki. Są to większości środki bardzo bezpieczne, a przy tym efektywne. Racetamy stosowane są szczególnie w celu długotrwałej poprawy pamięci, ochrony układu nerwowego przed degeneracją i spowolnienia spadku zdolności poznawczych, oraz by po prostu podnieść wydajność mózgu, poprawiając efektywność pracy i jakość życia. Tym razem przyjrzymy się działaniu pramiracetamu, który jest dość mało popularnym członkiem rodziny.


Czym jest pramiracetam?

Pramiracetam znany jest też pod nazwą handlową Pramistar, który sprzedawany był przez włoski koncern farmaceutyczny Menarini. Jego celem leczniczym była poprawa pamięci i zdolności do skupienia uwagi u pacjentów z demencją i neurodegeneracją. Obecnie nie jest już stosowany jako lek.
Stworzony został z piracetamu i dzieli z nim strukturalne podobieństwo. W założeniu miał być lekiem skuteczniejszym od piracetamu, z silniejszym działaniem antyamnestycznym. Ma pewną zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, jednak jest ona dość ograniczona – względnie niewielka ilość z przyjętych porcji trafia do mózgu, co jednak nie przeszkadza mu w wywieraniu znaczącego wpływu na centralny układ nerwowy.


Mechanizm działania pramiracetamu


Celem tej substancji jest głównie układ cholinergiczny. Jednym z głównych mechanizmów działania jest rozszerzanie wąskiego gardła w procesie syntezy acetylocholiny, jakim jest HACU (high-affinity choline uptake). Dzięki usprawnieniu tego procesu, cholina jest sprawniej transportowana do wnętrza neuronów, gdzie ulega konwersji do acetylocholiny – neuroprzekaźnika mocno zaangażowanego w formowanie pamięci i przetwarzanie informacji.


Działanie poprawiające pamięć pramiracetamu jest w sporym stopniu uzależnione od pracy nadnerczy, co wiemy z badań eksperymentalnych – zwierzęta z wyciętymi nadnerczami nie reagowały na działanie pramiracetamu, co było widoczne również w przypadku zastosowania pewnych farmaceutyków, jak aminoglutetymid (blokuje konwersję cholesterolu do pregnenolonu, przez obniża poziom wszystkich hormonów steroidowych), czy epoksymeksrenon (bloker receptorów aldosteronu). Dotyczy to nie tylko pramiracetamu, ale tez aniracetamu, oxiracetamu i możliwe że po części wszystkich substancji z tej rodziny.


Niestety nie dysponujemy dużą ilością badań interwencyjnych na ludziach,a te które są też nie powalają jakością. Celem obieranym przez badaczy był głównie wpływa na poprawę pamięci oraz na przyspieszenie regeneracji mózgu po incydentach niedotlenienia i podobnych. Z tych badań, które przeprowadzono wiemy, że:
  • pramiracetam stosowany 3 razy dziennie po 400 mg u młodych mężczyzn po urazach mózgu poprawiał pamięć w stopniu wyraźnie lepszym niż placebo,
  • dawki nawet do 4000 mg dziennie nie są szczególnie skuteczne w leczeniu objawów choroby Alzheimera, za to nie powodują znaczących skutków ubocznych,
  • poprawia pamięć u zdrowych osób starszych (bez demencji i depresji) nawet bez treningu pamięciowego, daje też nieco lepsze efekty niż sam trening pamięciowy bez pramiracetamu, jednak jednoczesna terapia z użyciem nootropu i treningu skutkuje najlepszymi efektami.
Skutki uboczne i interakcje

Skutkiem ubocznym na pewno może być ból i zawroty głowy, jest występują one głównie gdy zmagamy się z niedoborem choliny i stosujemy pramiracetam, który jeszcze bardziej ją uszczupla. Jest to proces analogiczny do pozostałych racetamów, a skutkom ubocznym w zdecydowanej większości przypadków można zapobiec, suplementując jednocześnie CDP Cholinę lub Alpha GPC.
Dawkowanie pramiracetamu

W badaniach na ludziach używane były dawki dzienne 1200 mg, w konfiguracji 3x 400 mg lub 2x 600 mg. Możliwe jest jednak stosowanie też wyższych dawek, w badaniach klinicznych na pacjentach z Alzheimerem dochodzono do 4000 mg dziennie. Aczkolwiek zawsze zaczynać od minimalnego pułapu.
Doniesienia na temat okresu półtrwania po przyjęciu doustnym u ludzi nie są spójne i mają dość szerokie widełki – 4,5-6,5h w jednym badaniu, a w drugim 2-8h.
Generalnie w celach terapeutycznych przyjmowanie 3 razy dziennie wydaje się być lepszym pomysłem. W ramach dopingu mózgu nieco lepiej mogą się sprawdzać większe dawki, ale dwa razy dziennie, przyjmowane w godzinach pracy, ze względu na możliwość odczuwalnego działania doraźnego.


Załączone pliki Obrazki
   


....Bierzesz jak dziecko , wyglądasz jak dziecko...

Właściciel serwisu
CIEMNA STRONA MOCY

http://www.ciemnastronamocy.pl
http://www.facebook.com/pages/Ciemna-Str...e=bookmark
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011720734408


Odpowiedz
Topic Options
Skocz do:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Doping eliminuje działanie ochronne organizmu i powoduje zmiany w układzie nerwowym SCREAM 0 1 338 28.11.2018, 16:43
Ostatni post: SCREAM
  MIT - Doping zwiększa agresję, sprawi że wpadniesz szał bojowy i wymordujesz połowę d csm 2 4 958 03.09.2018, 19:54
Ostatni post: martyna96
  Doping w starożytnej Grecji SCREAM 0 2 419 21.01.2018, 12:37
Ostatni post: SCREAM
  Niewykrywalny doping w sporcie? SCREAM 0 2 120 29.12.2017, 12:24
Ostatni post: SCREAM
  Doping Genetyczny SCREAM 0 3 384 27.12.2017, 13:43
Ostatni post: SCREAM
  Doping w byłym NRD SCREAM 0 4 797 06.10.2016, 09:40
Ostatni post: SCREAM
  Morderczy doping SCREAM 2 5 633 18.07.2016, 12:30
Ostatni post: SCREAM
  Doping w piłce nożnej SCREAM 0 5 799 30.06.2016, 20:04
Ostatni post: SCREAM
  Proszek do pieczenia jako doping ? SCREAM 0 7 298 20.03.2016, 12:48
Ostatni post: SCREAM
  To, że stosujesz doping wcale nie znaczy, że będziesz wyglądał jak kulturysta. SCREAM 0 4 965 07.02.2016, 11:35
Ostatni post: SCREAMUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości